Sari la conținut
Deschide J Tools

Lista comisioanelor

Fiecare acțiune plătită costă două lucruri: comisionul rețelei Solana, plătit validatorilor, și un comision al platformei J Tools. Aplicația arată mereu comisionul platformei pe ecranul de verificare, înainte să semnezi. Unele instrumente utilitare sunt gratuite.

Cele două părți ale oricărui cost

#cele-doua-parti-ale-oricarui-cost

Când rulezi un instrument plătit, portofelul tău plătește:

  • Comisionul rețelei Solana. Acesta merge la rețea, nu la J Tools. Este foarte mic, stabilit de Solana, și crește puțin când blockchainul este aglomerat. Unele acțiuni cer în plus un depozit de rent unic pentru conturi on-chain noi, de exemplu un mint nou, separat de comisionul de rețea.
  • Comisionul platformei J Tools. Acesta este comisionul pentru instrumentul în sine. Apare în instrument înainte să confirmi. Câteva instrumente își citesc comisionul dintr-o setare live; restul îl au în aplicație și îl schimbă printr-o versiune nouă. Comisionul platformei este partea care finanțează programul de afiliere.

Pentru explicația mai lungă a fiecărui cost, vezi Comisioanele explicate.

Unde vezi comisionul actual

#unde-vezi-comisionul-actual

Deschide instrumentul și completează formularul. Rezumatul comisioanelor stă lângă pasul de verificare și se actualizează când îți schimbi datele, deci instrumentele cu preț per element (per portofel, per destinatar, per etapă) arată totalul rulării înainte să semnezi.

Comisioane pe categorii de instrumente

#comisioane-pe-categorii-de-instrumente

Iată comisionul actual al platformei pentru fiecare instrument. Creare token, Swap multiplu și Tranzacții în pachet își citesc comisionul dintr-o setare live, deci o schimbare acolo se aplică chiar de la următoarea rulare; restul vin cu aplicația și se schimbă printr-o versiune nouă. Cincisprezece dintre aceste comisioane livrate cu aplicația sunt fixate intenționat în cod, ca o setare învechită să nu li se poată aplica niciodată: Flash Volume, Holder Booster, Maker Bot, Bump Bot, Airdrop către deținători, Emitere tokenuri, Ardere tokenuri, Dezghețare cont, Staking de tokenuri, Creare și cumpărare în pachet pe Pump.fun, Transfer prin portofele intermediare, Transfer multiplu prin portofele intermediare, Colectare în lot, Transferuri între mai multe portofele și Închidere cont. Instrumentele de încasare percep o parte din ce încasezi, la tarife stabilite în cod. Oricum ar fi, se aplică cifra de pe ecranul de verificare de dinainte de semnare. Instrumentele gratuite sunt marcate, iar pentru orice scrie în blockchain plătești totuși micul comision de rețea Solana.

Lansează un token

InstrumentComisionul platformei
Creare token0.1 SOL de bază, până la 0.35 SOL cu opțiuni suplimentare
Creare Token-20220.15 SOL de bază, până la 0.45 SOL cu opțiuni suplimentare
Clonare token0.1 SOL de bază, până la 0.35 SOL cu opțiuni suplimentare
Token cu adresă personalizată (CA)0.2 SOL de bază, până la 0.35 SOL cu opțiuni suplimentare
Creare și cumpărare în pachet pe Pump.fun0.05 SOL de bază + un comision pentru fiecare portofel din pachet (portofelul creatorului nu se numără), în funcție de câte adaugi: 0.05 SOL fiecare pentru 1–4 portofele, 0.04 SOL fiecare pentru 5–8, 0.035 SOL fiecare pentru 9 sau mai multe (0.61 SOL la 16 portofele, 0.71 SOL cu o adresă CA personalizată)
Creare pe Pump.fun0.05 SOL de bază, până la 0.15 SOL cu o adresă CA personalizată
Creare pe StonkFun0.05 SOL de bază, 0.15 SOL cu o adresă personalizată (una pregătită sau una generată în browserul tău)
Creare și cumpărare în pachet pe StonkFun0.05 SOL de bază + 0.05 SOL pentru fiecare portofel din pachet cu 1–4 portofele, 0.04 SOL fiecare cu 5–8 (portofelul creatorului nu se numără), plus 0.1 SOL pentru o adresă personalizată: 0.1–0.47 SOL
Creare pe Bonk.fun0.05 SOL de bază, 0.15 SOL cu o adresă personalizată (una pregătită sau una generată în browserul tău)
Creare și cumpărare în pachet pe Bonk.fun0.05 SOL de bază + 0.05 SOL pentru fiecare portofel din pachet cu 1–4 portofele, 0.04 SOL fiecare cu 5–8 (portofelul creatorului nu se numără), plus 0.1 SOL pentru o adresă personalizată: 0.1–0.47 SOL
Creare pe LaunchLab0.05 SOL de bază, 0.15 SOL cu o adresă personalizată (una pregătită sau una generată în browserul tău)
Creare și cumpărare în pachet pe LaunchLab0.05 SOL de bază + 0.05 SOL pentru fiecare portofel din pachet cu 1–4 portofele, 0.04 SOL fiecare cu 5–8 (portofelul creatorului nu se numără), plus 0.1 SOL pentru o adresă personalizată: 0.1–0.47 SOL
Încasare comisioane creator (și paginile ei pentru Pump.fun, Bonk.fun și LaunchLab)0.75% din valoarea fiecărei încasări, cel puțin un lamport, reținut în încasare. O încasare căreia nimic nu îi poate stabili prețul plătește un comision fix de 0.001 SOL

Opțiunile suplimentare sunt elementele opționale de pe ecranele de creare, în principal revocarea dreptului de emitere, de înghețare sau de actualizare în timpul creării și o adresă de mint personalizată. Fiecare are preț separat și apare în rezumat înainte să semnezi.

Gestionarea lichidității

InstrumentComisionul platformei
Creare pool de lichiditateÎntre 0.05 și 0.15 SOL, după rută: PumpSwap 0.05, Raydium CPMM 0.10, Orca Splash 0.10, Raydium V4 0.12, Meteora DLMM 0.13, Raydium CLMM 0.15, Orca Whirlpool 0.15
Adăugare / retragere lichiditate0.05 SOL per poziție, pentru o adăugare, o retragere sau o încasare de comisioane
Creare pool și cumpărareComisionul de creare a poolului pentru tipul ales (PumpSwap 0.05, Meteora DAMM v2 0.08, Orca Splash 0.10, Raydium V4 0.12, Meteora DLMM 0.13, Raydium CLMM 0.15) + un comision pentru fiecare portofel cumpărător: 0.05 SOL fiecare pentru 1–4 portofele, 0.04 SOL fiecare pentru 5–8, 0.035 SOL fiecare de la 9 în sus. Îl plătește în pachet portofelul care deschide poolul
Poolurile meleGratuit
Încasare comisioane LP0.75% din valoarea fiecărei încasări, cel puțin un lamport, reținut în încasare. O încasare căreia nimic nu îi poate stabili prețul plătește un comision fix de 0.001 SOL

Gestionarea tokenurilor

InstrumentComisionul platformei
Actualizare metadate0.2 SOL
Emitere tokenuri0.1 SOL
Colectare comisioane Token-20224% din valoarea colectată, cel puțin 0.05 SOL, un comision per colectare. Un token fără preț plătește minimul de 0.05 SOL
Ardere tokenuriGratuit
Revocare drept de emitere0.1 SOL
Revocare drept de înghețare0.1 SOL
Revocare drept de actualizare0.1 SOL
Revocare drepturi și blocare metadate0.2 SOL
Înghețare cont0.01 SOL per rulare în lot (nu per cont)
Dezghețare cont0.01 SOL per rulare în lot (nu per cont)
Staking de tokenuri1 SOL pentru deschiderea unui pool. Fiecare depunere de recompense (primul buget, fiecare suplimentare și fiecare token de recompensă adăugat) costă 1% din valoarea ei în SOL sau fix 0.05 SOL când tokenul nu are preț de piață. 0.005 SOL per stake, 0.01 SOL per poziție încasată, retragerea e gratuită. Streamflow percepe propriul comision în tokenul de recompensă, afișat înainte să semnezi: din fiecare plată zilnică într-un pool comun și peste buget într-un pool cu aceeași rată

Tranzacții și pachete

InstrumentComisionul platformei
Swap0.8% din suma swapului, reținut din suma pe care o schimbi (nu adăugat peste ea)
Swap multiplu0.0035 SOL per tranzacție de portofel
Tranzacții în pachet0.0035 SOL per portofel, în tranzacțiile proprii ale pachetului, perceput doar când pachetul ajunge în blockchain

Promovare și piață

InstrumentComisionul platformei
Flash Volume0.2% din volum, cumpărarea și vânzarea împreună, cel puțin 0.0005 SOL. O tranzacție care eșuează nu plătește nimic
Holder Booster0.001 SOL per deținător care primește tokenul. Comisionul pentru deținătorii la care o rulare nu ajunge revine în portofelul tău
Maker Bot0.025 SOL per 100 de makeri (0.00025 SOL per maker), perceput doar pentru makerii care ajung în blockchain
Bump Bot0.1 SOL per 1.000 de bumpuri (0.0001 SOL per bump), perceput doar pentru bumpurile care ajung în blockchain

Portofele și transferuri

InstrumentComisionul platformei
Generator de portofeleGratuit
Generator de adrese personalizateGratuit
Transfer către mai multe portofele0.001 SOL per destinatar
Airdrop către deținători0.001 SOL per portofel care primește. Prima trimitere a unei liste se taxează pentru cel puțin 50 de portofele (0.05 SOL); o reîncercare nu
Transferuri între mai multe portofele0.001 SOL per transfer
Colectare în lot0.001 SOL per portofel sursă
Transfer prin portofele intermediare0.00023 SOL per etapă
Transfer multiplu prin portofele intermediare0.00023 SOL per etapă intermediară

Transfer prin portofele intermediare și Transfer multiplu prin portofele intermediare scad comisionul fiecărei etape din SOL-ul care parcurge lanțul, deci destinația primește mai puțin decât ai introdus. Într-un transfer SPL prin portofele intermediare, suma de tokenuri ajunge întreagă; comisioanele ies din SOL-ul pe care instrumentul îl pune în fiecare portofel intermediar.

Utilitare

InstrumentComisionul platformei
Instantaneu al deținătorilorGratuit
Conversie SOL/WSOLGratuit
Închidere cont5% din rentul returnat de fiecare cont închis; în modul Retrage rezerva excedentară, 5% din excedentul retras
Centru de încasare0.75–4% din ce mută fiecare încasare: 0.75% la o încasare de creator sau LP (un comision fix de 0.001 SOL când nimic din ea nu are preț), 4% la o colectare de taxă Token-2022 (minimum 0.05 SOL), aceleași tarife ca la instrumentele de încasare individuale. Scanarea este gratuită, iar rentul se recuperează în Închidere cont
Analiză portofeleGratuit pentru stratul de solduri; PnL detaliat înseamnă 5 căutări gratuite pe zi, apoi pachete de credite de la 0.12 SOL per 100
J MapGratuit
Faucet devnetGratuit

Cum se leagă comisionul platformei de recomandări

#cum-se-leaga-comisionul-platformei-de-recomandari

Dacă ai ajuns prin linkul de recomandare al unui partener, acel partener câștigă o parte din comisionul platformei la tranzacțiile tale plătite. Niciodată din comisionul de rețea și niciodată ca o taxă în plus peste ce vezi deja. Costul tău este același în ambele cazuri. Partea vine din comisionul platformei pe care îl încasează J Tools.

Merită știută o excepție. La Swap, partea de recomandare se calculează doar când plătești cu SOL. Dacă plătești cu un token, cele 0.8% se încasează tot în acel token, dar nu se înregistrează ca sumă pentru care se dă comision.

Dacă vrei să câștigi tu această parte, vezi Programul de afiliere.

Pagini conexe

#pagini-conexe